:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: POMOC PRZY PRACACH BADAWCZYCH
PostWysłany: 09 Kwi 2010 15:33 

Dołączenie: 07 Maj 2009 14:04
WITAM

Jestem pielęgniarzem od ~19 lat ( :roll: o już tyle minęło :!: :?: :lol: ), z racji różnych zainteresowań zajmuję się również m.in. statystyką (medyczną)

Tak więc jeżeli piszecie prace badawcze i macie problemy np.:
- czy kwestionariusz ankiety jest prawidłowo zbudowany;
- czy cele pracy (badawcze) są prawidłowo sformułowane;
- czy pytania w kwestionariuszu dadzą odpowiedź na pytania (problemy badawcze),
- jakie metody zastosować do obliczenia danych;
- jak przedstawić zaprezentować wyniki;
- jaki wyciągnąć wnioski z obliczeń;
i wiele innych
to piszcie, postaram się pomóc :)

Pozdrawiam WSZYSTKICH
ADAM12

P.S.
Te kwestie przyszły mi do głowy, ponieważ coraz więcej osób studiuje, dokształca się, pisze prace naukowe, a nie zawsze mogą sobie poradzić i prosi mnie o rade w realu :)))

P.S.2 :idea:
Nie wysyłam materiałów odnośnie gotowych prac na żaden temat, ponieważ:
- nie w tym celu otwarty jest ten wątek;
- :arrow: nie mam fizycznej możliwości zajmowania się wszystkimi tematami/zagadnieniami :shock: ;
- "nie mam zamiaru szukać za kogoś materiałów, aby mu wysłać";
- w miarę możliwości wysyłacie zapytania dotyczące tego co napisałem wyżej
- oczywiście można wysłać zapytanie o materiały, ale nie liczcie, że dam radę odpowiedzieć, (a tym bardziej szybko) ;)
- patrz drugi odnośnik :arrow:

Ostatnio edytowany przez ADAM12 25 Mar 2014 06:47, edytowano w sumie 2 razy

Temat postu: Re: POMOC PRZY PRACACH BADAWCZYCH
PostWysłany: 16 Kwi 2010 16:22 

Dołączenie: 12 Mar 2009 22:56
Serdecznie witam!!!
Również pracuję w zawodzie 15 lat, na stanowisku położna.
Tak naprawdę to przeglądałam bank pytań, zdaję we wrześniu egzamin państwowy ze specjalizacji ginekologicznej. Studiuję również położnictwo II stopnia, na I roku. Cieszę się, że trafiłam na Twój post. Chętnie skorzystam z Twojej pomocy. Otrzymałyśmy już zatwierdzone tematy prac i promotorów. Pierwszym etapem jest zebranie piśmiennictwa. Napiszę ci mój temat: Analiza skuteczności leczenia p/bólowego u pacjentek po zabiegach laparoskopii na oddziale ginekologii.
Mam gorącą prośbę, napisz mi, gdzie mogłabym pogrzebać, aby znaleźć jakieś fajne, pomocne artykuły, i o jakie sprawy pytać w ankiecie, abym mogła wysnuć ciekawe wnioski. mój mail: gonia863@wp.pl
Będę niezmiernie wdzięczna.
Pozdrawiam gorąco
gonia863

PostWysłany: 19 Kwi 2010 16:21 

gonia863 napisał(a):
Serdecznie witam!!!
Również pracuję w zawodzie 15 lat, na stanowisku położna.
... Napiszę ci mój temat: Analiza skuteczności leczenia p/bólowego u pacjentek po zabiegach laparoskopii na oddziale ginekologii.
Mam gorącą prośbę, napisz mi, gdzie mogłabym pogrzebać, aby znaleźć jakieś fajne, pomocne artykuły, i o jakie sprawy pytać w ankiecie, abym mogła wysnuć ciekawe wnioski. mój mail: gonia863@wp.pl
Będę niezmiernie wdzięczna.
Pozdrawiam gorąco
gonia863

Temat jest trochę ogólnie sformułowany
- wiek, masa ciał, wzrost
- miejsce zamieszkania, wykształcenie
- czy to pierwszy zabieg operacyjny w życiu (jakie inne zabiegi), czy pierwszy zabieg ginekologiczny
- rodzaj zabiegu, znieczulenia podczas zabiegu
- narzędzie do pomiaru bólu - najprostszym jest wizualno-analogowa skala bólu (VAS 0-10)
- jeżeli chodzi o skuteczność - to wypadało by mieć grupę badawczą (tzn. która ma stosowane leki p/bólowe np jakieś konkretne) i grupę kontrolną (??? bez leków - tych konkretnych), aby porównać
- trzeba by się zastanowić, czy pytanie o ból to tylko np. w jednej (określonej) dobie po zabiegu np. drugiej , czy monitorowanie bólu (podawanych leków-nazwy, dawki) np. przez 7 dni po zabiegu

na razie tyle przyszło mi do głowy :roll:

jeżeli chodzi Pomoc w znalezieniu artykułów to .... niestety nie bardzo mam możliwości - ale śledź literaturę pielęgniarską (Pielęgniarstwo XXI wieku, Magazyn PiP, i tym podobne nam w piśmiennictwie są podane ciekawe artykuły) i typowo medyczna odnosząca się do bólu (szukaj w bibliotece) lub skorzystaj z bazy danych np. Medline (jeżeli masz możliwość - w bibliotekach czasem jest dostępna za darmo)

PostWysłany: 26 Sie 2010 19:20 

Witam ponownie!!!
Serdeczne dzięki za udzielone wskazówki, które bardzo przydały mi śię.

Mam takie pytanka:
1. Gdzie mogę znaleźć kwestionariusz i klucz do skali Klinicznych Wskaźników Jakości postępowania z Bólem Pooperacyjnym.
2. nie natknęłam się również na klucz do wskaźników bólu wg Laitinena, wiem,że będą potrzebne do statystyki i obliczeń w późniejszym terminie.
Obecnie jestem na etapie tworzenia ankiety, proszę o radę, jakiego kwestionariusza mogłabym użyć, który będzie bardziej przydatny pod mój temat. Mam do wyboru, te znalazłam Skala oceny bólu wg Barbary Headley; Zmodyfikowany kwestionariusz wskażników bólu wg. Laitinena; Kwestionariusz McGill dotyczący bólu. Ten ostatni jest bardziej do charakterystyki bólu, bardzo jest szczegółowy.
Chciałabym wykorzystać skalę Klinicznych Wskaźników Jakości postępowania z Bólem Pooperacyjnym, ale nie mogę znaleźć takiego pliku aby pobrać druk.
Proszę o pomoc

PostWysłany: 29 Sie 2010 09:53 

Dołączenie: 19 Sie 2010 19:30
Witaj , ucze sie dopiero jako pielegniarka , i mam przed soba prace licencjacka do napisania , dostalam temat PIELEGNOWANIE WEDLUG DOROTY OREM PACJETOW Z NIEWYDOLNOSCIA KRAZENIA , ale jak narazie trudno mi zdobyc jakiekolwiek informacje na ten temat , byla bym wdzieczna za jakas pomoc ( strona w internecie , artykuly , z jakich ksiazek skozystac , lub sama poisadasz jakis informacje na ten temat ) z gory dziekuje i pozdrawiam

PostWysłany: 30 Sie 2010 18:38 

Witaj!!!
Jestem położną, także niewydalność krążenie nie jest mi bliska, to typowy temat z dziedziny interny.
Musisz w cz. teoret. opisać jednostkę chorobową. Jeżeli chodzi o D. Orem znajdziesz w internecie sporo materiałów, także
"Podstawy Pielęgniarstwa" B. Ślusarska, D. Zarzycka i K. Zachradniczek - są dwa tomy tej pozycji, przeglądnij, tam będzie na 100%.
Historia zawodu pielęgniarstwa- wpisz tak w googlach, coś znajdziesz. Pozdrawiam. papa

PostWysłany: 01 Wrz 2010 17:11 

Dopiero wróciłem z URLOPU :D
więc teraz odpowiadam
gonia863 napisał(a):
Witam ponownie!!!
Serdeczne dzięki za udzielone wskazówki, które bardzo przydały mi śię.

Mam takie pytanka:
1. Gdzie mogę znaleźć kwestionariusz i klucz do skali Klinicznych Wskaźników Jakości postępowania z Bólem Pooperacyjnym.

Z tym jest trudno ja sam nie posiadam- ale przeglądają kilka prac -np. bólu wg Laitinena to autorzy interpretują ją podobnie jak VAS (brak bólu - ból maksymalny) i podają ilość punktów w tej skali (0-16 pkt.)

gonia863 napisał(a):
2. nie natknęłam się również na klucz do wskaźników bólu wg Laitinena, wiem,że będą potrzebne do statystyki i obliczeń w późniejszym terminie.
Obecnie jestem na etapie tworzenia ankiety, proszę o radę, jakiego kwestionariusza mogłabym użyć, który będzie bardziej przydatny pod mój temat. Mam do wyboru, te znalazłam Skala oceny bólu wg Barbary Headley; Zmodyfikowany kwestionariusz wskażników bólu wg. Laitinena; Kwestionariusz McGill dotyczący bólu. Ten ostatni jest bardziej do charakterystyki bólu, bardzo jest szczegółowy.
Chciałabym wykorzystać skalę Klinicznych Wskaźników Jakości postępowania z Bólem Pooperacyjnym, ale nie mogę znaleźć takiego pliku aby pobrać druk.
Proszę o pomoc

Musisz przejrzeć sobie każde z narzędzi i wczytać się w pytania dotyczące bólu, co tak na prawdę by cię interesowało w charakterystyce tego bólu;
a tak na szybko myślę, że Kwestionariusz McGill był by OK.

PostWysłany: 01 Wrz 2010 18:00 

śliczne dzięki, ale tak myślę, może się mylę, ale McGilla jest bardzo dokładny, bardziej do charakterystyki bólu, ja muszę przeanalizować skuteczność leczenie p/bólowego, takich pytań muszę szukać. Fajna jest ta wersja Klinicznych Wskażników jakości postępowania z bólem pooperacyjnych, tylko KLUCZ!!!!!
Badając jakość opieki w odniesieniu do bólu, zbadam jednocześnie skuteczność p/bólową, mam rację??????????
Tylko nie mogę znaleźć nigdzie takiej orginalnej wersji, tylko mam tabelkę tych wskaźników w wynikach jakiegoś artykułu, a dokładnie Krystyny Jaracz z czasopisma Pielęgniarstwo Polskie.
Poradz mi coś jeszcze , Proszę.

PostWysłany: 02 Wrz 2010 06:36 

Witam
z tym jest problem, najlepiej znajdź adres do Pani Krystyny Jaracz (może być - e-mail) przedstaw się podaj swoje dane, jaką prace zamierzasz pisać, myślę że nie odmówi Ci pomocy
gonia863 napisał(a):
Badając jakość opieki w odniesieniu do bólu, zbadam jednocześnie skuteczność p/bólową, mam rację??????????

Częściowo, aby badać skuteczność trzeba mieś jakieś pomiary PRZED (np. przed leczeniem p/bólowym - albo grupę pacjentów nieleczonych przeciwbólowo danym schematem - trochę to beznadziejnie brzmi ale ...)
i pomiary PO (czyli leczonych p/bólowo)
wtedy można mówi że COŚ (leczenie p/bólowe) jest skuteczne lub nie

PostWysłany: 16 Paź 2010 16:50 

Dołączenie: 25 Maj 2009 14:32
Witam Pana Adama
Jestem pielęgniarką opieki długoterminowej w osrodku opracowałyśmy standardy i procedury opieki pielęgniarskiej długoterminowej w warunkach domowych, teraz chcemy je ocenic i zweryfikowac. Potrzebuje pomocy w kwestiach:
1,. Czy jest gdzieś dostępny arkusz pomiaru standardów BOHIPSZO ?
2. Czy jest to jedyne narzędzie badawcze standardów?
3. Jaki inny kwestionariusz może byc do tego przydatny?
4. Jakie metody zastosowac do obliczen ?
Staramy się same opracowac arkusz pomiaru standardów(naszych) opieki pielęgniarskiej , ale idzie nam to ciężko. Może Pan Panie Adamie może coś nam zasugerowac?......... Z góry dziękuję za pomoc . Podaję swój email beamc@tlen.pl .BEATA

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 22 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość