:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: cennik usług pielęgniarskich - ceny minimalne - propozycje
PostWysłany: 02 Sty 2009 20:07 

Dołączenie: 02 Sty 2009 19:47
Witam Koleżanki :)
ja mogę się wypowiedzieć co do wynagrodzenia pielęgniarki w Hiszpanii:
państwowe ośrodki ochrony zdrowia: 14 pensji po 2000-2200 euro
ośrodki prywatne: 14 pensji po 1200-1500 euro
na wyspach (Kanary, Baleary) zarobki w prywatnych ośrodkach nieco wyższe ze względu na ogromny deficyt pielęgniarek.
o prywatnej praktyce pielęgniarskiej na razie wiem nie wiele, ale nie jest to chyba popularna forma zarobkowania.
pozdrawiam

PostWysłany: 02 Sty 2009 20:24 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Dziękuję za informację.
Ciekawa jestem, jak taka pensja przekłada się na koszty utrzymania w Hiszpanii. Za pensję w kraju niewiele można zrobić.
Piszesz o wyraźnej różnicy w zarobkach w ośrodkach państwowych i prywatnych, czy płace są uzależnione tylko od tego gdzie się pracuje, czy ma znaczenie ciężkość oddziału, kwalifikacje pielęgniarek, staż pracy itp.?

PostWysłany: 04 Sty 2009 11:25 

Dołączenie: 13 Gru 2008 15:00
Koleżanko alems czy mozesz rozszerzyć Twoje dane o wynagrodzeniach dla pielegniarek w Hiszpanii o odpowiedzi na pytania e_li. Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam.

PostWysłany: 05 Sty 2009 02:01 

napisałam się, napisałam i coś mi zeżarło... :evil:
nie ma większych różnic w wynagrodzeniu dlatego tutejsze pielęgniarki nie są zainteresowane kursami, studiami, tytułami. Jest jakiś dodatek za wysługę, ale minimalny, rodzinne też symboliczne, nie ma rozgraniczenia na "cięższe" czy "lżejsze" oddziały. Jest tylko różnica między prywatnym a państwowym. Wszystkie płace, dodatki, przywileje są konkretnie ustalone w konkretnych ustawach sektorowych i nie ma możliwosci, że króryś szpital płaci mniej czy wiecej w zależnosci od regionu czy miasta. Generalnie przestrzega sie tutaj świętej zasaday: za tę samą pracę takie samo wynagrodzenie. W prywatnych oczywiscie rządzą się swoimi prawami i płacą minimalne stawki za niewolnicza pracę. Tego ostatniego właśnie ostanio doświadczam na własnej skórze :mrgreen:
a koszty utrzymania...no cóż, rosną niestety. Wynajęcie mieszkania w duzym mieście Barcelona, Madryt, Walencja to około 600-800 euro. Reszta chyba tak jak w Polsce mniej więcej. Paliwo mamy tańsze, owoce, warzywa może trochę wyższe (mandarynki, pomarańcze 0.5 e, jabłka 1-1.50 e, przeciętna wędlina i sery 7-10 e za kg, ryby świeże od 3 do 10 e za kg, drób, mięso 5-12 e za kg)
ceny niepostrzeżenie rosną z dnia na dzień, pensje stoją w miejscu ale to chyba wszędzie...
nie jest to już ta sama Hiszpania co 10 lat temu... :(

PostWysłany: 05 Sty 2009 17:15 

Do alems:
Rozumiem, że najciężej jest w ośrodkach prywatnych.
Macie 14 pensji w roku, to inaczej niż u nas, kiedyś była jeszcze na koniec roku dodatkowa tzw. XIII pensja, ale teraz można o tym już zapomnieć.

Ostatnio edytowany przez e_la, 09 Sty 2009 20:59, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: 05 Sty 2009 18:43 

Rozumiem, że najciężej jest w ośrodkach prywatnych, musi ich być zatem dużo, że mogą sobie pozwolić na takie traktowanie, bo w przeciwnym razie nie mieli by kogo zatrudniać. Pielęgniarki poszły by do szpitali państwowych.Tak właśnie jest. W prywatnych ośrodkach pracują młode pielęgniarki. W wakacje od maja praktycznie do listopada są „wołane” na zastępstwa urlopowe do państwowych szpitali. Miesiąc pracy w szpitalu państwowym daje 1 punkt honorowany na giełdzie pracy. Jeśli tych punktów uzbiera wystarczającą ilość, powiedzmy 30-40 to ma pracę w państwowym szpitalu praktycznie już przez cały rok i nie wraca do prywatnego domu opieki gdzie zaczynała.
Mieszkasz w Hiszpanii z rodziną?
Tak, mieszkam tu od prawie 7 lat i nie wyjeżdżałam do pracy jako pielęgniarka. Pomysł powrotu do zawodu zrodził się dużo później.
Jakie były początki, czy teraz dla polskiej pielęgniarki rynek pracy jest na tyle otwarty, żeby bezpiecznie wyjechać?
Początki wszędzie są trudne, ja właściwie cały czas jestem na początku. Rynek jest otwarty. Praca w sezonie letnim jest ,szczególnie na wyspach, gdzie nawet nie ma jakichś dużych wymagań co do języka. Chociaż pielęgniarka jako człowiek szczególnie odpowiedzialny powinna wiedzieć, że podjęcie pracy z kiepską znajomością języka jest po prostu niebezpieczne i dla pacjenta i dla niej.
Jakie są relacje między pielęgniarką a lekarzem, między odcinkową a oddziałową?
Tak jak wszędzie są ludzie i ludziska, ale pielęgniarka ma ogromny prestiż i jest przede wszystkim dla pacjenta autorytetem porównywalnym z autorytetem lekarza. Wyobrażacie sobie taką sytuację??? Pewnie, nie, ale może kiedyś…
W sprawie kształcenia:
w Hiszpanii od 1977 roku obowiązuje Dyrektywa, czyli pielęgniarka jest kształcona na uniwersytecie na poziomie licencjata. W 2008 roku podobno był pierwszy nabór na czteroletnie studia magisterskie i wycofują licencjaty, ale nie jestem pewna czy udało im się wdrożyć ten plan.
Czy miałaś kłopoty z nostryfikacją dyplomu?
Cały czas mam. Pracuję na pół etatu w domu opieki jako pomoc pielęgniarska.
Pytajcie o co chcecie, tylko te moje posty trochę odbiegły od tematu, może by je przenieść do wątku „praca za granicą”

PostWysłany: 05 Sty 2009 19:36 

Dołączenie: 06 Gru 2008 21:35
Witaj alems!
Punkty o których piszesz to coś nowego dla nas, ale wynika z tego, że staż pracy się liczy, ponieważ aby uzyskać te 30-40 punktów to trzeba dość długo pracować.
Jeśli chodzi o prestiż zawodowy, to rzeczywiście wartość, której my nie mamy, albo mamy za mało. O to by być partnerem w zespole terapeutycznym, a nie tylko wykonawcą zleceń, należy walczyć.

Jeśli chodzi o znajomość języka to myślę, że trzeba go znać dobrze, aby móc pracować.
A wracając do tych punktów (fajne rozwiązanie), zdobywanie kolejnych to praca na własny awans zawodowy.

Jeszcze zastanawiam się jakich pacjentów leczą prywatne ośrodki, czy są to głównie ośrodki o charakterze opiekuńczym, czy zabiegówka też tak funkcjonuje?

Ostatnio edytowany przez yoaga, 09 Sty 2009 21:26, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: 05 Sty 2009 19:51 

Do alems: w jakim systemie godzinowym pracujecie w Hiszpanii?
Czy macie 12-godzinne dyżury, ile godzin miesięcznie wypracowujecie?

PostWysłany: 05 Sty 2009 23:38 

tydzień pracy to 37.5 godziny czyli 5 dni w tygodniu x 7 godzin plus jakis tam jeden dzień dla wyrównania. Dwunastogodzinnych dyżurów niestety nie ma nad czym ubolewam. Kiedy opowiadam koleżankom jak to fajnie się pracowało na dwunastki robią wielkie oczy i mówią, że tyle godzin to one by nie wyrobiły, ale te akurat nie mają pojęcia co to dyżurka, wspólne śniadanie i kawa po wykonaniu zleceń :lol:
nie wiem jak pracują w szpitalach państwowych, bo tam jeszcze dla mnie za wysokie progi, ale jak się dostanę to wszystko Wam opowiem ;) podobno warunki pracy są bardzo dobre, a pacjenci i tak marudzą, że musieli czekać na izbie przyjęć z bólem brzucha kiedy pielęgniarki piły kawę :mrgreen:
co do tych prywatnych to są prywatne domy pomocy (ja w takim pracuję i już nie wyrabiam), są poradnie, przychodnie specjalistyczne, prywatne gabinety zabiegowe i szpitale. Jest jedna ogromna firma prywatna, która obsługuje sprawy pracownicze, wypadki przy pracy, badania okresowe itd. Jak wygladają rozliczenia nie wiem, bo nigdy sie tym nie interesowałam, ale jakoś to wszystko funkcjonuje. Pacjenci oczywiscie marudzą, bo kolejki są straszne. Na przykład na zdjęcie katarakty, które trwa około 15 minut czeka sie około 2 lat. Mozna to oczywiscie zrobic prywatnie jeśli sie komuś spieszy za 1500 euro :mrgreen:

PostWysłany: 16 Lut 2009 20:00 

Dołączenie: 02 Lut 2009 20:01
Witam :)
do prywatnej wyceny dodaję:
bańki 30.00
enema 30.00

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość