:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Minimalna płaca dla pielęgniarki 3 tyś zł brutto?
PostWysłany: 19 Kwi 2009 10:53 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Zaczyna się coś dziać w sprawie ustalenia pensji minimalnej. Pojawiło się żądanie 3 tyś zł brutto dla rozpoczynającej pracę w zawodzie pielęgniarki, potem miały by dojść dodatki za staż pracy, zajmowane stanowisko oraz za podwyższanie kwalifikacji. Za zrobienie specjalizacji oraz za ukończenie studiów licencjackich pielęgniarkom i położnym powinien, zdaniem OZZPiP, przysługiwać dodatek w wysokości 150 zł, a 200 zł za ukończenie studiów magisterskich.
Pielęgniarki i położne pracujące w szczególnie trudnych warunkach miały by uzyskać gwarancje przechodzenia na wcześniejszą emeryturę zdaniem Zdzisława Bujasa wiceprzewodniczącego OZZPiP.

W tej sprawie dojdzie do spotkania z Ewą Kopacz, minister zdrowia. Tematem rozmów będzie przygotowywany w resorcie zdrowia projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Dotychczas resort zdrowia nie zgadzał się na realizację postulatów związku. Twierdził m.in., że nie ma możliwości prawnych ustalenia minimalnego wynagrodzenia dla kolejnej grupy pracowników.

Jeśli nie będzie porozumienia, będziemy protestować!

Co myślicie o wysokości płacy minimalnej?

Czy wróci "białe miasteczko"?

Temat postu: Re: Minimalna płaca dla pielęgniarki 3 tyś zł brutto?
PostWysłany: 19 Kwi 2009 11:22 

Tak dla porównania: Artykuł z Gazety Prawnej z 09.02.2009r.

"Lekarze na stażach podyplomowych zarobią 2007 zł miesięcznie

W tym roku wynagrodzenie lekarzy stażystów wzrośnie o 10 proc. Zarobią o 183 zł więcej niż w 2008 roku.

Ministerstwo Zdrowia przesłało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. Uwagi do niego można zgłaszać do 16 lutego. Zgodnie z projektem, wynagrodzenie młodych lekarzy odbywających staż podyplomowy wzrośnie w tym roku o 10 proc. To oznacza, że zamiast 1824 zł będą oni zarabiać miesięcznie 2007 zł brutto.

Podwyżka ma obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Obejmie również te osoby, które ukończą staż przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia. W tym roku koszty związane z kształceniem lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych zostaną sfinansowane ze środków przekazywanych przez pracodawców do Funduszu Pracy. Zostaną z niego sfinansowane staże podyplomowe dla 7,3 tys. osób i tzw. rezydentury dla 10,6 tys. lekarzy uczących się specjalizacji. Na ten cel jest zarezerwowane ponad 567 mln zł.

Z tej kwoty 156 mln zł będzie wykorzystane na 10 proc. podwyżki dla stażystów. Dotychczas pieniądze na kształcenie medyków pochodziły z Ministerstwa Zdrowia."

PostWysłany: 19 Kwi 2009 11:26 

Kolejny Artykuł z Gazety Prawnej z 28.01.2009r.

"Ponad 3,8 tys. zł zarobi kandydat na anestezjologa

Lekarze, który wybiorą specjalizację na kierunku uznanym za priorytetowy, będą zarabiać więcej niż ich koledzy uczący się niedeficytowych dziedzin medycznych.

W 2009 roku Fundusz Pracy przeznaczy ponad 400 mln zł na sfinansowanie etatów rezydenckich, czyli miejsc dla lekarzy odbywających specjalizację, których wynagrodzenie jest finansowane z budżetu państwa. Obecnie w Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który czeka na akceptację rządu, wprowadza nowe zasady ustalania wynagrodzeń rezydentów. Będą różnicowane ze względu na dziedzinę medycyny, w której lekarz odbywa specjalizację oraz ze względu na rok nauki.

W opinii resortu zdrowia spowoduje to zwiększenie zainteresowania młodych lekarzy wyborem specjalizacji trudnych i najmniej dochodowych w przyszłości (tzw. priorytetowych). Obecnie brakuje np. anestezjologów, patomorfologów, pediatrów czy lekarzy rodzinnych. Szacuje się, że w przyszłości braki kadrowe mogą być jeszcze większe, bo z każdym rokiem zwiększa się średnia wieku lekarzy. Większość chirurgów i ortopedów zbliża się bowiem do wieku emerytalnego. Część lekarzy wyemigrowała. Z danych samorządu lekarskiego wynika, że od przystąpienia Polski do UE, nawet 6 proc. aktywnych polskich lekarzy mogło wybrać pracę za granicą.

Obecnie rezydenci zarabiają 2473 zł brutto. Od tego roku ich pensje mają być wyższe. Wynagrodzenie zasadnicze rezydentów na ten rok zostało bowiem określone na poziomie 110 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za 2007 rok. Będzie ono więc liczone od kwoty 2880,97 zł. To oznacza, że rezydent w zwykłej dziedzinie medycyny w pierwszych dwóch latach nauki zarobi 3170 zł miesięcznie. W przypadku lekarzy decydujących się na robienie specjalizacji z zakresu dziedziny medycyny uznanej za priorytetową, wskaźnik ten wyniesie 125 proc. Dzięki temu będą oni zarabiać 3602 zł miesięcznie.

Po drugim roku specjalizacji wskaźnik ten wzrośnie o kolejne 10 proc. I tak wyniesie on odpowiednio 120 proc. dla lekarza w dziedzinie medycyny nieuznanej za priorytetową (3458 zł) oraz 135 proc. w przypadku lekarzy uczących się na kierunkach uznanych za deficytowe (3890 zł)."

PostWysłany: 09 Maj 2009 20:53 

Dołączenie: 09 Maj 2009 20:47
Nie ma pieniędzy bo się o nie walczy, w mojej pracy ciągle słyszę narzekania starszych koleżanek i to że się nic nie da, bo się boją że ich zwolnią itp. no z takim nastawieniem, to nic napewno nie będzie się dało nic zrobić, ja wiem jedno że za takie pieniądze pracować nie będę. Praca pielęgniarki jest bardzo odpowiedzialna, ja pracuje na bloku operacyjnym w dziale anestezjologii i sensacji mi nie brakuje na codzień, wiele jest trudnym sytuacji. Zarabiam 1581 zł netto, koleżanki w Anglii zarabiają około 13 tys zł, w Irlandii 15 tys zł. Zastanówcie się drogie koleżanki ile tak będziecie pracować za darmo. Ja niestety za rok wyjeżdżam do Irladnii. Pozdrawiam i do dzieła!

PostWysłany: 21 Maj 2009 10:11 

Dołączenie: 04 Sty 2009 19:17
rosemary_1985 napisał(a):
Zarabiam 1581 zł netto, koleżanki w Anglii zarabiają około 13 tys zł, w Irlandii 15 tys zł. Zastanówcie się drogie koleżanki ile tak będziecie pracować za darmo. Ja niestety za rok wyjeżdżam do Irladnii. Pozdrawiam i do dzieła!

o ciekawe skad masz takie dane o zarobkach w Anglii i Irlandii? bo ja pracuje od trzech lat w UK (oraz mam kolezanki pracujace w Irlandii) i moge Cie zapewnic, ze nie ma to nic wspolnego z prawda. jesli ktos Ci kladzie do glowy ze tyle zarobisz to moze ma na mysli brutto. dodaj do tego koszty utrzymania oraz ceny biletow lotniczych, jak zechcesz odwiedzic Polske i wyjdzie Ci polowa lub mniej.
a co do wyjazdu, to nie mysl, ze to niestety. praca za granica jest ciekawym doswiadczeniem, podnosi wiare w siebie i daje nieograniczone mozliwosci podnoszenia kwalifikacji oraz zupelnie inne spojrzenie na pielegniarstwo. obys tylko chciala i umiala skorzystac z tej szansy.

PostWysłany: 21 Maj 2009 16:52 

Dołączenie: 09 Maj 2009 17:45
Dlaczego chcecie 3000zł, to głupota. Jak wynegocjujemy konkretną KWOTĘ, to pozostaniemy przy niej przez następne ćwierć wieku. Bzdura. Dlaczego nie można inaczej ustalić naszych zarobków. W zależności od posiadanych kwalifikacji a nie stażu pracy. Za staż powinna być wysługa a pensja powinna zależeć od wykształcenia. Zawsze narzekamy na nasze zarobki, więc zaproponujmy jak to ma wyglądać wg nas. Walczymy o 100 czy 200zł dodatku za skończone studia. Czy naprawdę nasza wiedza i zaangażowanie są tylko tyle warte? Jak same nie będziemy się cenić, to nikt nas nie doceni. Zbierzmy te nasze propozycje, przeanalizujmy i walczmy o konkrety.Ja bym to widziala np. tak. Za wyjściową podstawę przyjmijmy średnią krajową (która jest zmienna i dzieki temu nasze zarobki bylyby bezpieczne) i najniższe wykształcenie pielęgniarskie a resztę dopracujmy do tego. 1) pielęgniarka bez matury - stawka = średnia krajowa; 2) pielęgniarka z maturą - stawka = 125% średniej krajowej; 3) pielęgniarka licencjatka - stawka = 150% średniej krajowej; 4) pielęgniarka z wykształceniem wyższym magisterskim innym niż pielęgniarskie (ale przydatnym w służbie zdrowia, a nie np. po architekturze czy teologii) - stawka = 175% średniej krajowej; 5) pielęgniarka z wykształceniem wyższym, magister pielęgniarstwa - stawka = 2 średnie krajowe. Nieźle co? A jak przekonać koleżanki do podnoszenia kwalifikacji. Oczywiście kasą. 1) Za ukończenie kursu dokształcającego (3-5 dni) - dodatek do stawki w wysokości 1%; 2) za ukończenie kursu specjalistycznego (2 tyg. do 1 msc.) - dodatek do stawki w wysokości 3%; 3) za ukończenie kursu kwalifikacyjnego (3-6 msc.) - dodatek do stawki w wysokości 5%; 4) za ukończenie specjalizacji (2 lata) - dodatek do stawki w wysokosci 10%. Myślę, że taka motywacja byłaby odpowiednia. Jeżeli któraś z koleżanek chciałaby zarabiać więcej, to musiałaby podnieść swoje kwalifikacje, a nie klepać jęzorem bez potrzeby. Dlaczego wszystkim ma się należeć wszystko i po równo? Dlaczego zawsze są tępione te dziewczyny, które próbują coś zrobić, wprowadzić jakieś nowości, dowiedzieć się czegoś więcej. A pokłony bije się przed tymi, których edukacja zakończyła się na etapie LM czy SM, zeby ich nie urazic.

PostWysłany: 21 Maj 2009 21:18 

Dołączenie: 09 Maj 2009 20:50
ja się z Toba Jolpod zgadzam za lata pracy wysługa, za dodatkowe kwalifikacje konkretne pieniądze, a podstawa to oczywiscie jakaś srednia krajowa- która jest ruchoma i pnie się w górę

PostWysłany: 21 Maj 2009 21:26 

Dołączenie: 27 Mar 2009 22:35
Jestem ZA!

PostWysłany: 23 Maj 2009 15:55 

Dołączenie: 23 Maj 2009 15:26
Tak, z ta srednia krajową to bardzo dobry pomysł....ale niestety myślę,że to wciąż tylko pomysł.Osoby ,które powinny nas reprezentowac i o to walczyc siadaja na laurach i nie wiem z czego to wynika,pozdrawiam :(

PostWysłany: 23 Maj 2009 23:44 

Dołączenie: 30 Mar 2009 20:52
JA TEZ JESTEM ZA,,,,,,,,,,,,

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość