:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pierwsze pratkyki I licencjat pytania
PostWysłany: 20 Maj 2009 14:34 

Dołączenie: 20 Maj 2009 14:24
Witam wszystkich:) Jestem na I roku pielęgniarstwa i w czerwcu mam zajęcia praktyczne a we wrześniu praktyki zawodowe na internie. Mam do was pytanie czy jako student -praktykant i w dodatku I rok i w dodatku facet będzie na mnie spływało to co dla niektorych "najgorsze" czyli mycie obcieranie dup itp. Otóż odrazu dodam że nie mam z tym problemu. Jestem ciekawy czy bede miał tylko takie rzeczy czy bede mógł się czegoś też innego pouczyc typu iniekcje itp bo zazwyczaj tak jest ze dla studentów zostają te mniej przyjemne rzeczy do robienia. Jeszcze mam pytanie odnośnie jakiśkursow doszkalających mimo że nie ukończyłem jeszcze studiów? Z góry dziękuje za każdą odpowiedź

Temat postu: Re: Pierwsze pratkyki I licencjat pytania
PostWysłany: 20 Maj 2009 16:06 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Witam studenta!
Cóż, jeśli chodzi o mycie pacjentów, to niestety spadnie to na Ciebie jak na każdą pielęgniarkę i każdego pielęgniarza i to nie dlatego, że jesteś studentem, ale dlatego, że czynności pielęgnacyjne do nas należą. Robią to studenci i pielęgniarki niezależnie od ilości przepracowanych lat w zawodzie, posiadanych umiejętności czy ukończonych specjalizacji.

Druga sprawa to to, czy możesz na internie się czegoś więcej nauczyć. Po to tam przecież idziesz, aby się czegoś nauczyć, tak naprawdę najwięcej zależy od Ciebie. Jest tak bowiem, że często studenci będący na praktykach patrzą tylko żeby uciec, żeby się gdzieś schować. Jeśli będziesz chętny do pracy, zaoferujesz swoją pomoc, to w ciemno ci gwarantuję, że okazji do zobaczenia, wykonania i nauczenia się wszystkiego co będzie można nie zabraknie.

Jeśli chodzi zaś o oficjalną naukę zabiegów to wygląda to tak, że zawsze najpierw musi być w szkole teoria, potem ćwiczenia na pracowni i dopiero wykonywanie np. iniekcji w szpitalu. Zatem co już przerobiłeś w szkole, to możesz robić na placówce, czego jeszcze nie było w programie, to nie możesz. Ale........

Pytasz jeszcze o kursy. Wszystkie formy kursów: dokształcające, specjalistyczny, kwalifikacyjne i specjalizacyjne są przeznaczone dla pielęgniarek, czyli osób posiadających prawo wykonywania zawodu.
Jeśli jednak konkretny temat Cię interesuje zawsze możesz poprosić o miejsce jako słuchacz, ale bez prawa do otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu.

PostWysłany: 21 Maj 2009 09:52 

Dołączenie: 04 Sty 2009 19:17
Marcopiel napisał(a):
Witam wszystkich:) czy będzie na mnie spływało to co dla niektorych "najgorsze" czyli mycie obcieranie dup itp. Otóż odrazu dodam że nie mam z tym problemu. Jestem ciekawy czy bede miał tylko takie rzeczy czy bede mógł się czegoś też innego pouczyc typu iniekcje itp bo zazwyczaj tak jest ze dla studentów zostają te mniej przyjemne rzeczy do robienia. Jeszcze mam pytanie odnośnie jakiśkursow doszkalających mimo że nie ukończyłem jeszcze studiów? Z góry dziękuje za każdą odpowiedź

a skad wiesz, ze nie masz problemu jak to Twoje pierwsze praktyki? musisz sobie zdawac sprawe zanim zaczniesz praktyki, ze pielegniarstwo wymaga czasu. co z tego, ze odbedziesz iles tam kursow, pielegniarstwo to praca z zywym czlowiekiem, a to wymaga przede wszystkim odpowiedniej postawy- patrz "obcieranie dup".
zwykle umyc i podetrzec trzeba pacjentow, ktorzy sa tak chorzy, ze sami tego zrobic nie moga, ja tez 20 lat temu bylam zdziwiona jak uslyszalam,przed praktykami, ze byc moze przyjdzie mi sie opiekowac chorym nieprzytomnym, ktory nie ruszy reka ani noga, wtedy nie wiedzialam, ze tak moze byc. kazdy z nas przechodzi dluga droge zanim pewne rzeczy zostana oswojone, jesli chcesz byc dobrym pielegniarzem to zacznij od mycia i obcierania, a w pewnej chwili zorientujesz sie, ze zdobywana wiedza nie wiadomo kiedy przydaje sie w najprostszych sytuacjach.

PostWysłany: 21 Maj 2009 16:17 

Dołączenie: 20 Maj 2009 14:24
a skad wiesz, ze nie masz problemu jak to Twoje pierwsze praktyki? musisz sobie zdawac sprawe zanim zaczniesz praktyki, ze pielegniarstwo wymaga czasu. co z tego, ze odbedziesz iles tam kursow, pielegniarstwo to praca z zywym czlowiekiem, a to wymaga przede wszystkim odpowiedniej postawy- patrz "obcieranie dup".
zwykle umyc i podetrzec trzeba pacjentow, ktorzy sa tak chorzy, ze sami tego zrobic nie moga, ja tez 20 lat temu bylam zdziwiona jak uslyszalam,przed praktykami, ze byc moze przyjdzie mi sie opiekowac chorym nieprzytomnym, ktory nie ruszy reka ani noga, wtedy nie wiedzialam, ze tak moze byc. kazdy z nas przechodzi dluga droge zanim pewne rzeczy zostana oswojone, jesli chcesz byc dobrym pielegniarzem to zacznij od mycia i obcierania, a w pewnej chwili zorientujesz sie, ze zdobywana wiedza nie wiadomo kiedy przydaje sie w najprostszych sytuacjach.[/quote]

A wiem stąd że pracowałem trochę w wolontariacie i pomagałem w hospicjum i wiec co to za praca. Wiem że praca pielęgniarza\ki nie jest łatwa jeszcze raz zaznaczę że nie mam problemu z obsługiwaniem ludziom chorym obłożnie, tylko jestem ciekawy czy będę miał szanse na pierwszych praktykach pomóc ludziom w innym zakresie.
Mam nadzieję że nie do końca zrozumiałaś mojej wypowiedzi, bo w innym wypadku byś mnie oceniła po pierwszym co prawda nie za pięknie sformułowanym poście.

PostWysłany: 21 Maj 2009 17:06 

Dołączenie: 04 Sty 2009 19:17
nie oceniam Ciebie, ale jak sam przyznales troche niefortunnie sformuowales swoja wypowiedz. a w Twojej wyp nie ma nic o wczesniejszych doswiadczeniach. na pierwszych praktykach zaleznie od tego, gdzie trafisz na pewno bedziesz mial mozliwosc przyjrzec sie pracy piel z bliska. duzo zalezy od Twojej postawy i pielegniarek na oddziale.my tez obserwujemy studenow i jesli widzimy, ze mozemy im zaufac to pozwalamy im wykonywac wiecej czynnosci, za pacjentow na oddziale to my ponosimy odpowiedzialnosc, tak samo jak za studentow.
nie wiem dokladnie jak jest w tej chwili w Polsce, ale jeszcze jakis czas temu studenci na oddziale byli bardziej pod opieka wykladowcy ze szkoly niz pielegniarek z oddzialu, do tego na jeden oddzial wchodzila duza grupa co najmniej 5 studentow, co troche utrudnia wprowadzenie.
w mojej obecnej pracy w UK na praktyki w jednym czasie przychodzi 1-2 studentow i sa przydzieleni do konkretnej pielegniarki, ktora ma program dla danego studenta- jaki zakres umiejetnosci i wiedzy ma wyniesc z tego oddzialu.wydaje sie, ze taki system 1x1 jest bardziej efektywny.raz,ze jestes caly czas z pielegniarka przez 12 godzin i mozesz obserwowac caly przebieg dyzuru, dwa pacjent tez lepiej sie czuje kiedy podchodza do niego dwie osoby, a nie biala chmura.
a jakie Ty masz oczekiwania dotyczace pierwszych praktyk, w stosunku do zdobytej juz wiedzy? wykonujac jakie czynnosci czulbys sie pewnie, czego oczekujesz od pielegniarek na oddziale?
powodzenia

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości