:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

Forum dla Koleżanek i Kolegów z wyższym wykształceniem zawodowym. Jest nas już spora grupa. Zapraszamy.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Niedoceniany magister?
PostWysłany: 25 Sty 2011 15:35 

Dołączenie: 06 Mar 2009 15:40
STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA PIELĘGNIARSKIEGO
W SPRAWIE PODNIESIENIA RANGI MAGISTRA PIELĘGNIARSTWA

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego stoi na stanowisku, że troska o wysoką rangę społeczną i prestiż zawodu pielęgniarki jest priorytetowym zadaniem całego środowiska pielęgniarskiego. Dlatego koniecznym jest promowanie każdej inicjatywy pielęgniarek sprzyjającej podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
Uzyskanie przez pielęgniarki blisko 40 lat temu możliwości zdobywania wykształcenia na poziomie magisterskim stanowi bardzo ważny etap rozwoju naszej profesji, zarówno w wymiarze naukowym, jak i praktycznym. W Polsce, według Głównego Urzędu Statystycznego, do końca 2008 r. wykształcenie wyższe zdobyło 17 967 pielęgniarek i położnych, spośród 275 122 uprawnionych do wykonywania zawodu, w tym 8595 posiada tytuł magistra pielęgniarstwa.
Przedmiotem zaniepokojenia Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego jest brak właściwego wykorzystania potencjału pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa. Uważamy, że podnoszenie kwalifikacji, w tym kształcenie na poziomie magisterskim powinno się odbywać przy pełnej aprobacie zarządzających i liderów pielęgniarstwa, którzy powinni wspierać i motywować pielęgniarki do uzyskiwania tytułu magistra w tej dziedzinie, jak i zapewnić właściwe wykorzystanie w sektorze opieki zdrowotnej zdobytej w ten sposób przez pielęgniarki wiedzy i umiejętności.
Nieodzowne jest także wprowadzenie w Polsce ścieżek kariery zawodowej w pielęgniarstwie, które pozwoliłyby na uporządkowanie kompetencji pielęgniarek w zależności od posiadanego wykształcenia, jak również dawałoby jasny sygnał społeczeństwu, współpracownikom i kandydatom do zawodu pielęgniarki, jakie są możliwości rozwoju oraz awansu zawodowego w tej profesji.
Tło:
Dynamiczny i wszechstronny rozwój nauk medycznych i społecznych stwarza konieczność ustawicznego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pielęgniarki. Jest to obowiązek moralny i prawny każdego przedstawiciela pielęgniarstwa. Pierwszy, został zapisany w Kodeksie Etyki zawodowej pielęgniarki i położnej RP (Część szczegółowa, rozdział Pielęgniarka/położna a praktyka i nauka pkt. 1). Drugi, w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z dn. 5 lipca 1996r. (Art. 10b).
Uzyskanie tytułu magistra pielęgniarstwa stanowi jedną z wielu możliwości aktualizowania wiedzy i umiejętności pielęgniarskich oraz daje podstawy do osiągania kolejnych poziomów kariery w sektorze opieki zdrowotnej. Ma to wymierne korzyści zarówno dla grupy zawodowej pielęgniarek (poprzez wzrost zaufania społecznego a tym samym większy prestiż społeczny), jak i dla odbiorców świadczeń pielęgniarskich (bezpieczeństwo i satysfakcja pacjentów).
Jak pokazują badania naukowe, im wyższe wykształcenie pielęgniarek tym lepsze efekty świadczonej opieki (ICN, 2007). Wykształcenie pielęgniarek (Aiken, Clarke, Cheung, Sloane & Silber, 2003) i doświadczenie (Tourangeau, Giovennetti, Tu & Wood, 2002) mają wymierny wpływ na wyniki postępowania terapeutycznego. Wiedza i umiejętności magistra pielęgniarstwa znajdują, swoje zastosowanie w bezpośredniej opiece pielęgniarskiej. Magistrowie pielęgniarstwa zostali przygotowani również do uczestnictwa w procesie kształcenia pielęgniarek, jak również do pełnienia funkcji kierowniczych w sektorze opieki zdrowotnej. Trzeba także pamiętać, że tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa jest warunkiem koniecznym osiągania stopni naukowych w tej dziedzinie, jak również umożliwia osiąganie tytułu naukowego w dziedzinach pokrewnych. Właśnie za sprawą prowadzonych badań naukowych możliwy jest dalszy rozwój pielęgniarstwa. Dzięki badaniom naukowym możemy opierać praktykę pielęgniarską na wiarygodnych rzetelnych dowodach, jak również wykorzystywać ich wyniki w procesie lobbingu dla dobra naszej profesji, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym.
Warszawa 22 czerwca 2010 r.

.

Temat postu: Re: Niedoceniany magister?
PostWysłany: 13 Paź 2011 18:24 

Dołączenie: 06 Lip 2009 21:41
Witam,wobec czekających nasze środowisko zmian ten apel będzie nieaktualny. JAKI TYTUŁ BĘDZIE NADAWANY PO UKOŃCZENIU STUDIÓW II STOPNIA -NOWA USTAWA O ZAWODZIE NIE PODAJE TYTUŁU ZAWODOWEGO JAKI WIELE Z NAS OTRZYMAŁO PO UKOŃCZENIU TYCH STUDIÓW?

PostWysłany: 14 Paź 2011 14:48 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Ustawa była opiniowana przez Izby Pielęgniarskie. Faktem jest, że w zarządzie zasiadają często mgr pedagogiki, zarządzania, teologii, etyki itp.
Na identyfikatorze pisały: PIELĘGNIARKA NACZELNA MGR Fizia Mizia będąc pedagogiem a nie mgr pielęgniarstwa.
Ten temat był już poruszany i pielęgniarki broniące mgr pielęgniarstwa były bardzo krytykowane, że niby mgr pedagogiki może nami zarządzać.
Nie spotkałam się jednak aby lekarzem zarządzał pedagog.

PostWysłany: 14 Paź 2011 19:01 

Dołączenie: 24 Sty 2010 12:29
Powszechnie wiadomym jest, że około 70% kadry zarządzającej (w pionie pielęgniarskim) oraz osób piastujących znaczące stanowiska w zawodzie ( kadra związków zawodowych, izb pielęgniarskich itp.) to "MAGISTROWIE OD SPRAW NIEPOTRZEBNYCH", no i nie liczcie na to, że będą walczyły o zdjęcie siebie ze stołków:!: :!: :!: Aż tak głupie to one/oni nie są :!: :!: :!:
Przykład z mojego podwórka:
Szpital kliniczny
szczebel oddziałowych - tylko 4 :!: :!: :!: z tytułem magistra pielęgniarstwa
na wyższym stołku (pielęgniarskim) - ani jednej z takim wykształceniem :!: :!: :!:
Są za to magistrowie: pedagogiki, socjologii, religioznawstwa, w-f i jeszcze bardziej absurdalnych kierunków.
Nie chcę nic ująć osobom o takim wykształceniu, ale w szpitalu...., na kierowniczych stanowiskach.....nie widzę dla nich miejsca! Jakby tego było mało, to wiele z tych osób studiowało przed laty na koszt szpitala!!!
TAKIE WŁAŚNIE OSOBY REPREZENTUJĄ NAS W ROZMOWACH Z RZĄDEM I NIE CHCĄ ZMIAN W ZAPISACH USTAWOWYCH. TO W NICH BIJE NAJBARDZIEJ I MOGLIBY STRACIĆ STOŁKI :!: :!: :!:

PostWysłany: 15 Paź 2011 10:55 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Wybierzmy chociaż pielęgniarki do Izb Pielęgniarskich a nie pedagogów, etyków............

PostWysłany: 22 Paź 2011 16:08 

Dołączenie: 21 Lis 2009 19:20
Jestem magistrem "od spraw niepotrzebnych- pedagogika resocjalizacyjna i sądowa", pracuję na oddz. psychiatrii sądowej, dzięki tym studiom udało mi się zdać egzamin ze specjalizacji psychiatrycznej z najwyższą notą, bez problemu poruszam się w prawniczym żargonie różnego rodzaju aktów prawnych, w dziedzinie ochrony zdrowia jest ich przecież niemało, nie mam problemu z objaśnianiem swoim pacjentom korespondencji z sądów, czy rozmową na temat ich sytuacji prawnej, w przeciwieństwie do pracujących ze mną magistrów pielęgniarstwa. Moja oddziałowa też jest mgr "od spraw niepotrzebnych", jednak na stanowisku radzi sobie o niebo lepiej od znanych mi mgr piel. piastujących równorzędną funkcję i chyba nikt z personelu nie zamieniłby jej nawet na pięciu magistrów tego kierunku.
Nie chcę absolutnie dyskredytować studiów pielęgniarskich, jednak mam wrażenie istnienia jakiejś nagonki na pielęgniarki, które skończyły inne kierunki, pielęgniarstwo jest kierunkiem humanistycznym, czerpie z nauk humanistycznych, w czym więc problem?
Czy ja jako pielęgniarka- pedagog pracuję kosztem mojej koleżanki- mgr pielęgniarstwa, czy jej zagrażam, stanowię konkurencję, czy nie lepiej patrzeć na to w kategoriach współpracy: jej i moja wiedza dają gwarancję np. pełniejszej opieki nad pacjentem. Zamiast się wzajem wypierać i licytować nie lepiej się od siebie uczyć?

PostWysłany: 22 Paź 2011 19:26 

Dołączenie: 24 Sty 2010 12:29
Szanuję wszystkie osoby, które podnoszą swoje kwalifikacje, jednak ...
Nurtuje mnie jednak fakt, że bardzo liczna grupa pielęgniarek, które posiadają tytuł magistra z dziedzin innych niż pielęgniarstwo, używa tego tytułu w zawodzie pielęgniarki (identyfikatory, pieczątki, itd.) wprowadzając w błąd wiele osób. Byłam świadkiem sytuacji, kiedy rodzina pacjenta wybrała do opieki nad swoim bliskim osobę, która na identyfikatorze miała "mgr" dziękując w sposób "mało wyszukany" pielęgniarce, która tego tytułu nie posiadała. Rodzina ta uzasadniła swój wybór posiadaniem tytułu magistra przez tę drugą.
Najbardziej bulwersuje fakt, że jej tytuł magistra nie był związany z pielęgniarstwem!!!
Znam obie pielęgniarki i z całą odpowiedzialnością uważam, że niesłusznie posądzono o gorszą jakość pracy i wiedzy tę koleżankę bez tytułu (takie słowa padły z ust rodziny pacjenta). Inną sprawą było zachowanie Pani Magister ;) - wywyższała się od tego dnia i tak jej już zostało na całe lata! Niestety wiele koleżanek poszło w jej ślady :evil: widząc, ile daje "mgr" na identyfikatorze.
Od tamtego dnia postanowiłam walczyć o zakaz używania na pielęgniarskich identyfikatorach tytułu magistra z dziedziny innej niż pielęgniarstwo. Mam nadzieję, że kiedyś skończy się era takich magistrów w pielęgniarstwie i oby szybko wprowadzono przepisy regulujące te kwestie! Wszyscy jednak wiemy, że musimy najpierw zmienić całą "górę", bo tam ich jest najwięcej :!: :!: :!:

PostWysłany: 23 Paź 2011 18:21 

Dołączenie: 24 Lis 2009 12:21
gabra1973 - popieram Cię w 100%.

PostWysłany: 24 Paź 2011 20:19 

Dołączenie: 06 Mar 2009 15:40
Ja też popieram, bo nie chodzi nam o pomniejszanie znaczenia innych, ale zupełnie o coś innego.

gabra1973 nie rób z siebie męczennicy pisząc: Jestem magistrem "od spraw niepotrzebnych- pedagogika resocjalizacyjna i sądowa", bo nie o to chodzi.

PostWysłany: 25 Paź 2011 09:01 

Dołączenie: 21 Lis 2009 19:20
pucia napisał(a):
Ja też popieram, bo nie chodzi nam o pomniejszanie znaczenia innych, ale zupełnie o coś innego.

gabra1973 nie rób z siebie męczennicy pisząc: Jestem magistrem "od spraw niepotrzebnych- pedagogika resocjalizacyjna i sądowa", bo nie o to chodzi.

Jestem od tego daleka jak najbardziej, bardzo trudno mnie zmęczyć (a propos męczennicy), określeniem tym chciałam się tylko wpisać w retorykę Waszych wypowiedzi. Moje samopoczucie jest bardzo dobre. Nie wykorzystuję swojego magistra ani w kontaktach z rodzinami pacjentów i samymi pacjentami, ani w relacjach z koleżankami w pracy, tak więc każdy magister pielęgniarstwa może czuć się przy mnie BEZPIECZNY w 100 %.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość