:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 461 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Testy ze specjalizacji chirurgicznej.
PostWysłany: 12 Paź 2014 13:52 

Dołączenie: 10 Lip 2014 19:49
Dziękuję

PostWysłany: 12 Paź 2014 17:05 

Dołączenie: 16 Sie 2010 22:29
Moralna napisał(a):
vkrz napisał(a):
Na pewno nie w przypadku rany drążącej!!! klatki piersiowej. Następstwem tego typu rany może być uszkodzenie narządów miąższowych, naczyń, oskrzeli znajdujących się w śródpiersiu. Oczywiście pierwsza pomoc to odpowiedni opatrunek, ale potem rewizja rany.

Pozdrawiam.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry i objawy ostrego brzucha - zgadzam się z Tobą w 100%.

Ale wciąż mam wątpliwości związane z pytaniem o interwencję chirurgiczną. Na początku miałam C - odmę. Potem zaczęłam rozmyślać nad A, bo już "usunięto 1500 ml krwi przez dren założony do klatki piersiowej". Wcześniej oczywiste było dla mnie, że jest to wskazanie do rewizji... ale może faktycznie to ja źle rozumuję tym razem :>

Irytuje mnie to, że wciąż pojawiają się jakieś wątpliwości ;(

To tak jak ze stawem rzekomym czy zrostem opóźnionym :> Gdy czytałam Walewską czy Fibaka, nie miałam wątpliwości, że zrost opóźniony. Jak zaczęłam szperać to okazało się, że wiele źródeł podaje, że staw rzekomy może powstać po 9 miesiącach od złamania :>
Wrrr... ;)))

Pozdrawiam Cię serdecznie ;)

..............................................
...i dobrze, że masz wątpliwości, bo to mobilizuje (przynajmniej mnie do dalszych poszukiwań rozwiązania) i doszłam do wniosku, po analizie wielu artykułów z medycyny praktycznej, że pierwszym- ratującym życie zabiegiem w zaawansowanej o.w. jest nakłucie kl. piersiowej a ostatecznym - zastosowanie drenażu ssącego. Przyjmując, że w pytaniu autor miał na myśli torakotomię, można przyjąć, że o. w. leczona jest "zachowawczo". Przydatne linki:
http://www.mp.pl/oit/wpraktyce/show.html?id=66964
http://nagle.mp.pl/chirurgia/show.html?id=79735

a tutaj to co chyba najistotniejsze:

Gromadzenie się powietrza pod wzmożonym ciśnieniem w jamie opłucnej, prowadzące do stopniowo narastającej, a niekiedy nagłej niewydolności krążeniowo-oddechowej, może spowodować zgon, wymaga zatem szybkiego rozpoznania i leczenia. Mechanizm zastawkowy prowadzący do pułapki powietrznej pod wzmożonym ciśnieniem w jamie opłucnej powstaje w wyniku uszkodzenia miąższu płucnego, rozerwania oskrzela czy uszkodzenia dystalnego odcinka tchawicy. Bardzo rzadko mechanizm wentylowy powstaje w wyniku przebiegającej ukośnie rany ściany klatki piersiowej. Ryzyko odmy opłucnej i jej szczególnej postaci – odmy prężnej (wentylowej) – zwiększa także intubacja dotchawicza oraz respiratoroterapia (szczególnie z zastosowaniem dodatnich ciśnień końcowowydechowych), a także odsysanie treści z tchawicy. Stopniowe gromadzenie się w jamie opłucnej powietrza pod wzmożonym ciśnieniem doprowadza do zapadnięcia się płuca po stronie odmy, przemieszczenia narządów śródpiersia na stronę przeciwną i tym samym – ucisku na drugie płuco. Wskutek zagięcia żył głównych następuje upośledzenie powrotu krwi do prawego przedsionka. Tchawica przemieszcza się na stronę zdrową, co może spowodować jej zagięcie, zwłaszcza u małych dzieci. Upośledzenie wentylacji płuc oraz powrotu krwi żylnej do serca doprowadza do rozwoju niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Wskazania

Jak najszybsze odbarczenie wskazane jest w każdym przypadku odmy prężnej.
W stanie zagrożenia życia rozpoznanie należy ustalić na podstawie objawów klinicznych. Wykonywanie badania rentgenowskiego klatki piersiowej to niepotrzebna strata czasu, a zwłoka w leczeniu może prowadzić do zgonu pacjenta. W przedstawionej sytuacji postępowanie doraźne polega na wyrównaniu ciśnienia w jamie opłucnej z ciśnieniem atmosferycznym lub znacznym jego obniżeniu przez nakłucie jamy opłucnej i aspiracji części powietrza z jamy opłucnej. Leczenie ostateczne polega na założeniu drenu do jamy opłucnej i połączeniu drenu z zestawem do drenażu ssącego, a jeżeli to niemożliwe, do drenażu podwodnego

PostWysłany: 12 Paź 2014 19:58 

Dołączenie: 14 Sie 2014 16:31

Zadanie 107.
Jakie parametry dla noworodka donoszonego po zabiegu operacyjnym w obrębie jamy
brzusznej powinna ustawić pielęgniarka w inkubatorze zamkniętym?
A. temperatura powietrza 39° - 40° C, wilgotność powietrza 95–100%,
B. temperatura powietrza 37° – 39° C, wilgotność powietrza 70–80% ,
C. temperatura powietrza 32° – 36° C, wilgotność powietrza 80–90 %,
D. temperatura powietrza 34° – 38° C, wilgotność powietrza 60–70 %.

ODP. C ???

PostWysłany: 13 Paź 2014 07:08 

Dołączenie: 27 Wrz 2010 13:50
Moralna napisał(a):
Wczoraj byłam na spotkaniu z osobami przygotowującymi się do tego egzaminu i ze zdumieniem zauważyłam, że są rozbieżne odpowiedzi :(

1. Wskazaniem do interwencji chirurgicznej u chorego z raną drążącą klatki
piersiowej są wszystkie wymienione, z wyjątkiem:
A. stanu, gdy usunięto 1500 ml krwi przez dren założony do klatki
piersiowej,
B. ciągłego krwawienia w ilości 200ml/godz. przez dren założony do klatki
piersiowej,
C. odmy wentylowanej,
D. tamponady serca.

2. Brak zrostu kości długich po upływie 9 miesięcy od chwil i złamania świadczy o
wystąpieniu:
A. stawu rzekomego,
B. zrostu powolnego,
C. braku kostniny,
D. zrostu opóźnionego,

3. Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym wycięcia migdałków dziecko powinno być
ułożone w pozycji :
A. płaskiej na plecach,
B. półwysokiej,
C. wysokiej z pochyleniem do przodu,
D. płaskiej na brzuchu lub na boku.

4. Chwilowa utrata przytomności to:
A. zamroczenie,
B. nieprzytomność,
C. śpiączka,
D. brak prawidłowej odpowiedzi.

5. Pielęgniarka prowadzi obserwację pooperacyjną pacjenta po wymianie zastawki
mitralnej z wszczepionym rozrusznikiem serca. Ocena tętna u takiego chorego, ma
na celu:
A. uzyskanie bieżących wyników tętna chorego,
B. ocenę wydolności mi ęśnia sercowego,
C. ocenę prawidłowości działania układu stymulującego,
D. ocena tętna ma ograniczone znaczenie.

6. Czas i przebieg gojenia się rany zależy od:
A. rodzaju, rozmiaru, kształtu, ilości uszkodzonych tkanek, ciał
obcych, warunków odpływu wydzieliny oraz stanu ukrwienia okolicy
rany i zakażenia,
B. rodzaju, oczyszczenia rany, prawidłowo założonego opatrunku i
szwów,
C. rodzaju, stopnia ukrwienia, szczelnego zszycia rany, wieku
pacjenta i chorób współistniejących,
D. wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.

7. Zakażenia w kardiochirurgii zwi ązane są głównie z:
A. istniej ącym zakażeniem w sąsiadujących tkankach,
B. wszczepieniem ciała obcego,
C. angioplastyką,
D. wszystkimi wymienionymi.

Zakażenia w kardiochirurgii związane są głównie z wszczepieniem ciała obcego. Ich częstość pozostaje w prostym związku z rodzajem zabiegu i implantowanego materiału. Do zakażeń najczęściej dochodzi w wyniku zanieczyszczenia wszczepionego materiału podczas zabiegu. Zostajemy przy B? nie macie wątpliwości?

8. Pielęgniarka prowadzi obserwację pooperacyjną pacjenta po wymianie zastawki
mitralnej z wszczepionym rozrusznikiem serca. Ocena tętna u takiego chorego, ma
na celu:
A. uzyskanie bieżących wyników tętna chorego,
B. ocenę wydolności mi ęśnia sercowego,
C. ocenę prawidłowości działania układu stymulującego,
D. ocena tętna ma ograniczone znaczenie.

9. Badanie dziecka z rozpoznanym wnętrostwem wykonuje się oburęcznie dłońmi
ogrzanymi do temperatury ciała dziecka w pozycji :
A. stoj ącej i l eżącej na grzbiecie,
B. stoj ącej i l eżącej na boku,
C. siedzącej i l eżącej na grzbiecie,
D. siedzącej i l eżącej na boku.

10. Nieszczęsne pytanie o to, która butla reguluje siłę ssania. Druga czy trzecia? ;)

witam :-)
1 c, 2 a, 3 d, 4 a, 5 d 6 a, 7 b, 8 d, 9 a, druga butla regulijue siłę ssania

PostWysłany: 13 Paź 2014 07:37 

Dołączenie: 26 Sie 2014 19:24
Wg mnie nie jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej sytuacja pierwsza - A.
Został założony dren, spłynęło 1500 ml krwi. Z całą pewnością należy podjąć interwencję chirurgiczną przy odmie w.
Dlaczego uważasz, że odma nie jest wskazaniem do interwencji chirurga?

W zestawie 3 butlowym to trzecia butla reguluje siłę ssania. Sugerujecie się tym, że druga wypełniona jest płynem?

Ocena tętna ocenia poprawność działania układu stymulującego, choć też rozważam odpowiedź, że ocena tętna w tej sytuacji ma ograniczone znaczenie.

Jeśli chodzi o chwilową utratę przytomności to zastanawiam się dlaczego uważasz, że zamroczenie, a nie omdlenie?
Przecież omdlenie jest chwilową utratą przytomności, a zamroczenie to jedynie stan jakościowego zaburzenia przytomności.
Pytanie dotyczy chwilowej utraty przytomności, którą wg mnie ewidentnie jest omdlenie.

Zamroczenie to stan jakościowego zaburzenia przytomności, polegający m.in. na ograniczeniu świadomości, braku rzeczowego kontaktu z otoczeniem, podnieceniu i lęku. Występuje po urazach, zatruciach, nadużyciu alkoholu itp. Chory nie pamięta okresu zamroczenia, który trwa od kilku minut do kilku tygodni. Często kończy się głębokim snem lub splątaniem.

Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności wywołana przejściowym globalnym zmniejszeniem perfuzji mózgowej. Charakteryzuje się szybkim rozwojem objawów aż do zupełnej utraty przytomności, krótkim czasem trwania oraz samoistnym i pełnym odzyskaniem przytomności. W praktyce jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna krótkotrwałych utrat przytomności. W badaniach doświadczalnych wykazano, że przerwanie dopływu krwi do mózgu na czas 6-8 sekund powoduje utratę przytomności, podobny efekt powoduje także spadek ciśnienia skurczowego poniżej 60 mm Hg, albo spadek ilości dostarczanego tlenu o 20%.

Nie wiem natomiast jak jest ze zrostem opóźnionym i stawem rzekomym. Waham się, a to dlatego, że w literaturze znalazłam różne odpowiedzi.

PostWysłany: 13 Paź 2014 10:59 

Witam, też się zastanawiam nad tym czy nakłucie odmy i drenaż to nie są procedury chirurgiczne. Jednakże myślę, że twórca pytania miał na myśli otwarcie klatki piersiowej. Odsyłam do linków, które zamieściłam w poprzednim poście. Jeśli chodzi o butlę, to większość z nas wie, że trzecia butla reguluje siłę ssania, chodzi o to jak jest w kluczu, a tu większość obstawia drugą. Pewnie wynika to z rozważań po poprzednich egzaminach.
Jednakże nie zgodzę się, że ocena tętna ma znikome znaczenie, ponieważ po wszystkich operacjach kardiochirurgicznych obserwuje się wszystkie parametry życiowe, a w przypadku samego przezskórnego wszczepienia rozrusznika pacjent zostaje pod obserwacją przez 24 godziny, ponieważ właśnie wtedy kontroluje się pracę układu stymulującego. A jeśli chodzi o chwilową utratę przytomności, obstawiałabym raczej nieprzytomność niż zamroczenie, ale ogólnie uważam, że chodzi o D, choć chyba byłby to pierwszy raz gdy brak jest prawidłowej odpowiedzi. I jeszcze jedno - staw rzekomy.

Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce... bo choćby nieświadomie, ale się gdzieś miniemy.

PostWysłany: 13 Paź 2014 11:15 

Witam Cię ;) Jak miło, że jednak można z kimś podyskutować ;)

Wątek odwiedzony był 43966 razy, a udziela się zaledwie kilka osób. Szkoda... :(

Więc wskazaniem do torakotomii (wg Noszczyka) jest drenaż powyżej 1500 ml ;) Trzymam się uparcie odpowiedzi A.

Zostawiam ocenę układu stymulującego, zresztą wg którejś z kardiologicznych książek.

Jeśli chodzi o zrost opóźniony i staw rzekomy - to na podstawie Walewskiej i Fibaka - wywnioskowałam, że zrost opóźniony.
W zadumę wpędziła mnie wikipedia, tam wprost jest napisane, że staw rzekomy powstaje po 9 miesiącach.

(Kryteria czasowe nie mogą być ściśle określone. Umownie staw rzekomy jest rozpoznawany, jeśli po upływie 9 miesięcy od urazu
(złamania kości) nie ma zrostu kostnego, a na zdjęciach rentgenowskich nie ma postępu gojenia złamania przez kolejne 3 miesiące.

źródło:
S. T. Canale, J. H. Beaty: Campbell's operative orthopaedics, vol. 3. Elsevier, 2008.
Ramotowski W.: Leczenie powikłań zrostu kostnego. PZWL, 1984.
Sanders R.: Traumatologia układu ruchu. Elsevier, 2009.
Stannard J. P. i wsp.: Leczenie operacyjne obrażeń narządu ruchu, tom 1. Medipage, 2010.
Tylman D., Dziak A.: Traumatologia narządu ruchu, tom 1. PZWL, 1996.

Ale w rozdziale Walewskiej jest napisane, że jest to utrwalony brak zrostu, a brak zrostu może powstać po 12 miesiącach od złamania.

Utrzymuję, że chwilowa utrata przytomności to omdlenie ;)

Nie wiem, którą odpowiedź zaznaczę jeśli chodzi o butlę regulującą siłę ssania czy w tym z przeciwskrawkiem ucha ;)

Pozdrawiam serdecznie ;)

PostWysłany: 13 Paź 2014 11:41 

Mam wiarę, że nie będzie tych pytań. Warto dobrze zapamiętać wiosnę 2014. Mogę to chyba napisać, bo nic się nie zmieni, ale koleżanka po zachowawczej stwierdziła, że bardzo dużo pytań z wiosny zaczerpnięto na jesienny egzamin. ;)

PostWysłany: 13 Paź 2014 15:42 

Zauważyłam, że często w nowym pakiecie pojawiają się te nowe pytania, które pojawiły się w ostatnim. Więc chwilowa utrata przytomności może nas zaszczycić swoją obecnością ;) Zastanawia mnie to, że wiele osób twierdzi, że chodzi o zamroczenie.

Szperam jeszcze za zrostem opóźnionym i stawem rzekomym. Nie daje mi to spokoju ;)

Jeśli chodzi o zrost opóźniony i staw rzekomy - to na podstawie Walewskiej i Fibaka - wywnioskowałam, że zrost opóźniony.
W zadumę wpędziła mnie wikipedia, tam wprost jest napisane, że staw rzekomy powstaje po 9 miesiącach.

(Kryteria czasowe nie mogą być ściśle określone. Umownie staw rzekomy jest rozpoznawany, jeśli po upływie 9 miesięcy od urazu
(złamania kości) nie ma zrostu kostnego, a na zdjęciach rentgenowskich nie ma postępu gojenia złamania przez kolejne 3 miesiące.

źródło:
S. T. Canale, J. H. Beaty: Campbell's operative orthopaedics, vol. 3. Elsevier, 2008.
Ramotowski W.: Leczenie powikłań zrostu kostnego. PZWL, 1984.
Sanders R.: Traumatologia układu ruchu. Elsevier, 2009.
Stannard J. P. i wsp.: Leczenie operacyjne obrażeń narządu ruchu, tom 1. Medipage, 2010.
Tylman D., Dziak A.: Traumatologia narządu ruchu, tom 1. PZWL, 1996.

W Walewskiej (nasza literatura, str. 161):

- zrost opóźniony - jeśli po 6 miesiącach nie ma zrostu,
- brak zrostu - jeśli po 12 miesiącach nie ma zrostu,
- staw rzekomy - to utrwalony brak zrostu.

Co Wy na to?

Zaznaczysz małżowinę czy przeciwskrawek?

Trzecią butlę czy drugą? ;)

Krew na HIV bez zgody pacjenta u aresztowanego czy po ekspozycji?

PostWysłany: 13 Paź 2014 20:18 

Gaździk w ortopedii dla studentów pisze tak: zrost opóźniony: znaczne przekroczenie przeciętnego czasu gojenia złamania, staw rzekomy to utrwalony brak zrost między końcami kostnymi. Wcale nie podaje czasu po jakim to następuje, tylko cechy po jakich się go rozpoznaje. A wiki też pisze Umowny czas 9 mies. Pewnie dla porządku przyjęto taki czas, na podstawie doświadczeń.

Na marginesie: trzecia butla od pacjenta to jednocześnie druga butla z płynem. Ale to bardzo pokrętne rozumowanie i sama się do siebie śmieję :).

Małżowina i bez zgody pacjenta.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 461 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości