:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Przygotowywanie leków
PostWysłany: 26 Lip 2011 20:47 

Dołączenie: 08 Maj 2009 17:59
Mam pytanie do wszystkich osób, pracujących w zawodzie na sali operacyjnej.

Jakie są Wasze sugestie/wewnętrzne wytyczne dotyczące sposobu przygotowywania leków do znieczulenia, a konkretnie:

- w jaki sposób oznaczacie strzykawki (chodzi o rodzaj danych, które nanosicie czy to na etykietki, czy na strzykawkę, np. dawka, data, itp.)
- w jakim czasie, poprzedzającym znieczulenie, przygotowujecie leki?
- jaki los spotyka na Waszych oddziałach leki niewykorzystane w czasie znieczulenia?

Szpital, w którym pracuje, ubiega się o akredytację, czego skutkiem są wątpliwości dotyczące stosowanych przez nas procedur (w skrócie - strzykawki z lekiem zwieńczamy igłą w nasadce, opis markerem - nazwa leku, dawka w mililitrze, bądź stężenie, daty otwarcia na fiolkach i butelkach, leki przygotowujemy mniej więcej na kwadrans przed znieczuleniem, niewykorzystane - traktujemy bez wyjątku jako odpad medyczny)

Z góry dziękuję za Wasze opinie.

Temat postu: Re: Przygotowywanie leków
PostWysłany: 26 Lip 2011 21:30 

Dołączenie: 09 Maj 2009 20:50
strzykawkę opisujemy: nazwa leku 1ml= np. 25 mg, każdą strzykawkę zabezpieczmy sterylną nasadką (są do kupienia), fiolki np. skoliny, thiopentalu opisujemy data rozpuszczenia, godzina i ile zostało np. 2ml= 100 mg i podpis . Leki rozpuszcza i przygotowuje osoba która bedzie je podawać bezpośrednio przed zabiegiem - ok. 1o min wcześniej. Oczywiście, leki niewykorzystane są utylizowane. obowiązuje zasada: jeden zestaw leków do jednego pacjenta - jezeli lek jest bardzo drogi to przygotowujemy go w dwóch strzykawkach- albo będzie dla dwóch pacjentów, albo jeden pacjent dostanie lek z dwóch strzykawek gdy będzie potrzebował większej dawki . Jeżeli lek jest podawany do kroplówki - to opisujemy odpowiednio butelkę z kroplówką.Ten sposób mamy opisany w procedurach- przeszło wizytację ISO i akredytacji.

PostWysłany: 28 Lip 2011 15:37 

Dołączenie: 08 Lip 2011 21:14
Miejscowość: Katowice
my robimy tak jak powyżej napisałaś, tyle że strzykawki leżą na tacy w sterylnej serwecie. Też przeszło wszystkie akredytacje.

PostWysłany: 28 Lip 2011 19:17 

Dziękuję za opinie. Akredytajca zarzuciła nam brak imienia i nazwiska na strzykawkach, oraz brak jałowości strzykawek. Zarzuty cokolwiek absurdalne, więc pracujemy nad kompromisem. Z poczuciem pokory chcę sprawdzić, czy Wasze doświadczenia są bliższe moim, czy też opiniom komisji.

PostWysłany: 28 Lip 2011 22:29 

Te akredytacje mają czasami, wydaje się, zbędne wymagania w stosunki do praktyki. Ale "jak trza to trza" :) Mnie nurtuje jeszcze jedna sprawa z zakresu anestezjologii. Jeżeli zabieg trwa długo i konieczna jest zmiana pielęgniarki anestezjologicznej w trakcie jego trwania, to jak rozwiązać sprawę, że leki podaje ten kto przygotowuje? Hmm... Zmieniając koleżankę podajesz niejednokrotnie coś co przygotowała wcześniej. Wiem, teoretycznie możesz zrobić swoje, ale jeżeli sprawa dotyczy opioidów np., czy drogich leków typu Bridion (jeśli już zdążyła je przygotować, ale nie podać) to raczej nie ma wyjścia - trzeba zaufać.
Macie czasami wątpliwości z tym związane?

Pozdrawiam

PostWysłany: 29 Lip 2011 17:40 

Nasza praca opiera się na zaufaniu - do wykresów, a więc danych graficznych i numerycznych z monitora, do ludzi, pielęgniarek z oddziału, podłączających kroplówki z którymi pacjent wjeżdża na blok... Myślę, że musimy wystrzegać się zachowań paranoicznych z jednoczesnym rozdzieleniem odpowiedzialności za to, co wykonuję ja, lub ktoś inny. Twój post zaciekawił mnie jednak pod innym względem - używacie Bridionu?! Niesamowite! (PS - co do strzykawek, zamierzamy nawiązać współprace z jedną z firm w Polsce, zajmujących się produkcją naklejek na rolkach - planujemy wprowadzić to, co w Stanach jest już standardem, a mianowicie kolorystyczne oznaczanie preparatów, celem minimalizowania ryzyka pomyłki - no i odpada pisanie... - dla zainteresowanych, podaję linka: http://fsilabel.thomasnet.com/category/ ... nge-labels )

PostWysłany: 29 Lip 2011 18:42 

Dołączenie: 16 Lip 2009 20:09
u nas są kolorowe naklejki na strzykawki z wydrukowanymi już stężeniami i nazwami leków. Bridion też jest, ale używany oszczędnie ze względu na koszty.

Serwety bawełniane nie przeszły - ponoć nie są polecane ze względu na uwalnianie się cząsteczek bawełny, które potem fruwają po sali (zwłaszcza klimatyzowanej).

Ostatnio edytowany przez Zed, 29 Lip 2011 20:07, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: 29 Lip 2011 19:25 

Bridionu używamy oczywiście jak trzeba. Ale nie szastamy nim, nikogo chyba na to nie stać... :/ A serwety uzywamy takie małe jednorazówki, jak obłożenia do wkłuć centralnych czy operacyjne, więc raczej nic się z nim nie uwalnia. :)
Dzięki za link, obejrzę co to za nowości, warto być na bieżąco :)

Pozdrawiam

PostWysłany: 01 Sie 2011 16:28 

Zed, czy mógłbyś podać mi źródło pozyskania naklejek, o których piszesz? Ich wykonanie na zamówienie kosztuje naprawdę dużo (blisko 1000 złotych na trzy stanowiska (dla ok. 12 preparatów) w postaci rolek z naklejkami na jakieś 4-6 miesięcy) - najkorzystniejsza wydaje mi się być oferta firmy zagranicznej, więc dochodzą koszta przesyłki... No i opłaty w obcej walucie, więc kierownictwo może grymasić.

PostWysłany: 03 Sie 2011 22:47 

Dołączenie: 16 Lip 2009 20:09
Kiedyś sami drukowaliśmy, a teraz w sumie nie wiem skąd oddziałowa je bierze.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości